odpuszczenie, wolny jak ptak

Odpuszczenie, zasada nr 1 w drodze do wolności

W drodze do wolności, odpuszczenie, czy spokój jest możliwy?

odpuszczenie handJedną z najważniejszych umiejętności w drodze do samopoznania i realizowania siebie jest czynność odpuszczania. Z pozoru łatwa sprawa, jednak przy zabarwieniu emocjonalnym staje się murem nie do przejścia. Sztuki tej można się nauczyć tak jak każdej innej. Tak samo jak regularne ćwiczenia fizyczne rozwijają ciało, tak samo za pośrednictwem odpowiednich metod pracy z umysłem, możesz rozwinąć swój mental. Dzisiaj zajmiemy się korzyściami związanymi z odpuszczaniem. Odpuszczenie wyzwań, pragnień, emocji, może dać Ci prawdziwą wolność.

Rozłożę poruszone zagadnienie na czynniki pierwsze, przekazując tym samym swoją subiektywną perspektywę, która może za rezonować również z Tobą.  Żeby od razu rozwiać wszelkie wątpliwości, uważam, że powinno się realizować swoje cele i marzenia. Można robić to jednak, po pierwsze nie za wszelką cenę, po drugie z lekkością. W końcu, co z tego, że osiągniesz swoje założenie od razu, skoro ucierpieć może na tym zdrowie, psychika, relacje oraz wiele innych wypadkowych. W związku z tym do odpuszczenia trzeba podejść holistycznie, chociażby dlatego, że powiązane jest z obecnością, czyli inną praktyką, której wykonywanie polecam z całego serca. O tym jednak dalej.

Odpuszczenie, uwolnienie emocjonalne, jak zacząć praktykę?

Umiejętność odpuszczenia jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach. Era informacji i konsumpcji odbija piętno na ludziach w każdym wieku. Już od najmłodszych lat jesteśmy karmieni przysłowiami: „bez pracy nie ma kołaczy”, „tylko ciężą pracą, ludzie się bogacą”, „ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz”; ponadto jesteśmy cały czas oceniani, sami porównujemy się do innych, itd. To niszczące programowanie sięga niemalże Rowu Mariańskiemu (najgłębszemu miejscu na Ziemi) i trwa przez całe życie, do momentu aż nie podejmiesz świadomej decyzji, że odpuszczasz. Wysiadasz z tego kołowrotka, pogoni za marchewką, która zaprowadzić Cię może do dziury w ziemi, szybciej niż późnej. Umiejętność odpuszczenia jest zbawienna dla zdrowia psychicznego, emocjonalnego i całego ciała. Odpuszczaniu towarzyszy uczucie spokoju i ulgi.

Dla mnie największą trudnością było uświadomienie sobie: ale jak to? Jak odpuścić? Odpuścić życie? Pieniądze? Związek?

Długo nie umiałem wytłumaczyć sobie, jak w ogóle można odpuszczać, w myśl doktryn, które miałem zaprogramowane, uważałem, że trzeba „cisnąć”, i nie odpuszczać do samego końca. Paradoksalnie, jak się okazywało, magia zaczyna dziać się wtedy kiedy odpuścisz. Świadomie puścisz emocje, strach związany z nie powadzeniem przedsięwzięcia, które poddajesz analizie.

odpuszczenie zerwanie kajdanZastanów się, czy nie zdarzyła Ci się podobna sytuacja, której ja doświadczałem kilkukrotnie, i pewnie jeszcze nie raz doświadczę. Pracowałem nad jakiś trudnym tematem, który spędzał mi sen z powiek, napięcie związane z nieudanym rozwiązaniem było tak duże, że nie mogłem sobie z tym poradzić. Wycieńczony opadałem z sił, zasypiałem, albo wręcz przeciwnie, długo nie mogłem zasnąć. Mimo wszystko, kolejny dzień przyniósł rozwiązanie. Powiem Ci jedno. Nie było jeszcze układani, która by się nie spasowała. Puzzle pasowały mniej lub bardziej, ale zawsze tworzyły obraz bliski temu założonemu. Man na to dowód, zapytasz jaki? Dowodem na to jest, że siedzę i piszę dla Ciebie te słowa, sprawia mi to nie lada przyjemność. Wrzucę tutaj jeszcze jedną konkluzję, z każdym dniem pielęgnowania w sobie umiejętności nieprzywiązywania się do wyników, założeń i dodatkowo akceptacji życia takim, jakim jest, ów rezultaty przychodzą łatwiej.

Odpuszczenie, to wpuszczenie świadomości

Na początku drogi do odpuszczenia, przydatnym może być odpowiedzenie sobie na pytanie, co się wydarzy jeśli nie wyjdzie? Czy da się to naprawić później? Czy to spowoduje, że stratę wszystkiego? Znikniesz? Umrzesz?  Zastanów się, jaka mało przyjemna emocja się pod tym kryje. Reakcja na te emocje, może być zgubna w skutkach, dlatego polecam nauczenia się ODPUSZCZANIA. Nie przepracowane emocje (nieodpuszczone), gromadzą się w różnych częściach ciała, blokując przepływ energii, powodując dysfunkcje w ciele, w postaci różnych chorób.

Gdy już odpowiesz sobie na pytania pomocnicze i uświadomisz sobie, że nie powodzenie to nie koniec świata, a jedynie ból ego, łatwiej będzie Ci podjąć uczucie spokoju. Bardzo pomocne w pogłębieniu ulgi jest zakotwiczenie siebie w obecności, w przysłowiowym: tu i teraz. Zgodnie z natężeniem problemu, jaki odpuszczasz, możesz zająć się czymś innym, im emocje są silniejsze, tym lepiej zająć się czymś wprost proporcjonalnie przyjemnym, zajmującym twoją uwagę pozytywnie.

Odpuszczenie w praktyce, Ty też możesz się uwolnić

Konkretne ćwiczenie, które uczy uwalniania emocji, zaczerpnąłem od Joe Dispenza, zasugeruję Ci je w innym wpisie, tutaj przedstawię moją perspektywę dotyczącą odpuszczenia, którą wypracowałem i sprawdza się w moim życiu.

odpuszczenie widok z góryGdy zdarza mi się mierzyć z jakimś problemem, zadaniem, pracą, czy chociażby z artykułem, nad którym pracuję. Ów problem jest na tyle uciążliwy, że zmagam się i nie mogę go rozwiązać, stworzyć, wypracować, po jakimś czasie świadomie odpuszczam, ale tylko na jakiś czas. Czas, na jaki odpuszczam, jest uzależniony od wielu czynników: mojego zmęczenia, ilości czasu pozostałego do końca, wagi zadania oraz innych. Podczas większych przedsięwzięć można robić więcej przerw, jeśli czas na to pozwala nawet kilkudniowych. Jeśli, natomiast masz „death line”, „ciśniesz”, „ciśniesz”, odpuszczasz, „ciśniesz”, odpuszczasz. Ważne jednak żeby to odpuszczenie było świadome i pełne. Odrywasz umysł od zagadnienia, zajmujesz się czymś innym, odpuszczasz emocje związane z ewentualnym niepowodzeniem.

Tutaj właśnie wchodzi uważność. Na mnie świetnie działa ciepła kąpiel lub chociażby sesja oddechowa Wim Hoffa. W obu przypadkach staram się być w całości obecny. Jeżeli jednak jeszcze trudno Ci zanurzyć się we wspaniałej chwili obecnej, polecam włączenie muzyki, albo w skrajnych przypadkach jeśli nie możesz opanować myśli, obejrzyj jakiś film lub zagraj w grę, która zagospodaruje Twoją uwagę. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, żeby rozrywka nie wciągnęła Cię za bardzo. W omawianej przeze mnie metodyce ważne jest, żeby po tych kilku chwilach wytchnienia, wrócić do działania, i „cisnąć” dalej. Pragnę więc zauważyć, że odpuszczenie nie znaczy, że musisz się poddać ostatecznie. Jeżeli jednak przedsięwzięcie się nie uda, końca świata nie będzie, chyba że jesteś głównym inżynierem, który ma zmienić tor kolizyjnego lotu komety z Ziemią. Wierzę jednak, że tak nie jest.

 

Facebook

Ostatnie wpisy

Wojciech Oleszko

Witaj, mam na imię Wojtek i z przyjemnością zabiorę Cię do Świata pełnego kreacji, gdzie marzenia stają się celami, a cele rzeczywistością. Na łamach portalu Nasza Nowa Opowieść, poznasz mój punkt widzenia na to, co nazywamy Życiem. Pokazuję tutaj metody i techniki, perspektywę, która ulepsza moje życie codziennie. To, co dobrze działa na mnie, może zadziałać również na Ciebie.

Uwielbiam tworzyć historie. Opowieści tworzę z słów, które przelewam na papier zarówno tradycyjny, jak i elektroniczny. Jeżeli tylko lubisz historyjki, gawędy różnej treści, zdeterminowane przez magię, różne wymiary ludzkiej egzystencji i nie tylko, to zapraszam do czytania. 

Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron Internetowych, Copywritingiem i szeroko pojętym marketingiem internetowym, stało się to moją pasją i sposobem na życie. W związku z tym zapraszam również na portal PROSM, który mam przyjemność prowadzić.