minmalizm

Minimalizm, zasada prosta i skuteczna w drodze do celu

Zasada minimalizmu

Minimalizm jest filozofią życia, która obejmuje wszystkie jego przestrzenie. Nie przypadkowo temat minimalizmu znalazł się w mojej publikacji w jednym z pierwszych rozdziałów. W mojej ocenie, popartej własnymi doświadczeniami, wprowadzenie filozofii daje wymierne efekty w możliwie krótkim czasie i jest stosunkowo łatwa do wdrożenia, chociażby małymi krokami, stosując metodę, którą opisałem tutaj.

Nie taki diabeł starszy, jak go malują

Minimalizm polega na uporządkowaniu i uproszczeniu swojego życia. Przeciwstawia się konsumpcjonizmowi i gromadzeniu kompulsywnemu dóbr. Minimalizm nie dotyczy tylko wnętrz pomieszczeń. Minimalizm dotyczy wszystkich zagadnień życia człowieka, a najbardziej widoczny jest w naszej osobistej przestrzeni, czyli nie inaczej, jak w pomieszczeniach, w których przebywamy. Prezentując holistyczne podejście do minimalizmu, pragnę zauważyć, że oczyszczając pudełka, szafy, schowki itp., oczyszczamy również nasze umysły. Z pełną zależnością zwrotną, oczywiście. Oczyszczając głowę, odzwierciedli się to również w przestrzeni, w której żyjesz.minimalizm

Skutki stosowania minimalizmu

Podejście minimalistyczne, uwalnia od przywiązania do rzeczy materialnych, pozwala na przepływ energii i uporządkowuje całe życie.Najprostszym przykładem, który od razu mi się nasuwa, jest stan porządku w pokoju, w którym najczęściej przebywasz. Jeżeli w takim pomieszczeniu jest dużo, zbędnych przedmiotów, dodatkowo są nie poukładane, w pokoju panuje bałagan, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przypadku gdy będziecie chcieli się zająć jakąś pracą dodatkową, czy po prostu konstruktywnym odpoczynkiem, to wasza uwaga będzie rozproszona. Brak harmonii spowodowany bałaganem, uniemożliwi konstruktywny wypoczynek albo skupienie na dodatkowym zajęciu. Każdy przedmiot w Twoim otoczeniu ma jakąś historię, a tym samym wibruje określoną energią oddziałującą bezpośrednio na Ciebie.

Zadbaj o przepływ energii, minimalizm, a strumień przepływu energii

W czystym otoczeniu, czystym umyśle zachodzi większy przepływ energii. Jestem przekonany, że dla większości z nas zależność występuje w podobnym zakresie. Harmonijne otoczenie ma ogromny wpływ  na myśli i działania z nich płynące. Oczyszczając swoją przestrzeń, oczyszczasz również umysł ze zbędnych myśli, istnieje duża szansa, że w harmonijnym otoczeniu uda Ci się wyłapać myśli spokojne, wznoszące i kreatywne. Stąd już tylko jeden krok od podążenia za nimi.

Mniej znaczy więcej

Idąc dalej tym tropem, im mniej rzeczy posiadasz, tym łatwiej jest utrzymywać ów przedmioty w porządku. Każda rzecz powinna mieć swojej miejsce, łatwiej wtedy pilnuje się, odłożenia jej na miejsce i utrzymywanie przewlekłego niczym niezmąconego porządku w przestrzeni i umyśle.Nie umiem dokładnie wyjaśnić tej zależności, ale jestem przekonany, że dla większości z nas zależność występuje w podobnym zakresie.

Podlewaj roślinę, a wzrośnie, nim się obejrzysz, a będziesz delektować się plonami

Pielęgnowana filozofia minimalizmu pozwala uwolnić się człowiekowi od niezdrowej pogoni za rzeczami, których tak naprawdę nie potrębuję. Przykładów jest bardzo wiele. Dla mnie jednymi z najbardziej niezdrowych przykładów konsumpcjonizmu, na który jeszcze jakiś czas temu chorowałem, były smartfony. Starałem się wymieniać „stary” telefon, bezpośrednio po wyjściu z linii produkcyjnej tego nowego. Wszystko się działo w momencie kiedy poprzedni działał całkiem nieźle i niczego mu nie brakowało. Dodam jeszcze, że nie pracowałem na telefonie ta tyle, aby ten nowy jakoś spektakularnie mógł ułatwić mi życie. Oczywiście, w przypadku kiedy ten nowy sprzęt znacząco ułatwi Ci życie, zarabiasz dzięki niemu pieniądze to wymiana, nawet częsta jest jak najbardziej uzasadniona.Kolejnym przykładem jest zadłużanie się na przedmioty, na które nas w danym momencie nie stać, np. drogie samochody (na kredyt, w leasingu). Znowu jeśli obecny samochód jest sprawny, komfort jazdy nie zaburza zdrowia, i nie zarabiamy na nim, człowiek o podejściu minimalistycznym bez bólu zostanie przy tym co ma. Zmiana pojazdu będzie uzasadniona w momencie wystąpienia któregoś z poruszonych wyżej czynników albo po prostu, gdy zakup takiego samochodu nie będzie miał wpływu na gospodarkę finansową budżetu domowego. Uprawiając minimalizm, wyzbędziesz się chęci kompulsywnego gromadzenia, często niepotrzebnych przedmiotów, a dodatkowym efektem może okazać się  pojawienie pieniędzy na inne cele, w tym potrzebnych do realizacji życiowych misji.Przykładów by można mnożyć, co człowiek to „potrzeba”. Sztuką jest prowadzić życie, i realizować prawdziwe potrzeby serca,  nie dając się mamić kolorowym reklamą,  ślepo pożądając niepotrzebnych rzeczy. Dodam jeszcze, że wspomniane reklamy często kreują fałszywy obraz świata. Tak więc minimalizm, również wpływa bezpośrednio na wyostrzenie i bardziej obiektywne spojrzenie na rzeczywistość taką, jaka ona jest.

To już jest koniec, wyciągnij z tego minimalizm

Przechodząc do podsumowania, dzięki minimalizmowi możemy stać się uważniejsi, mamy wokół siebie bardziej harmonijną przestrzeń, a co za tym idzie, nasze myśli są również bardziej klarowne. Niewątpliwie człowiek, lecząc się z niezdrowego pożądania, staje się spokojniejszy i mniej podatny na sytuacje zewnętrzne. Trzeba jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej sprawie. Minimalizm ma bezpośredni wpływ na porządek na Świecie. Im mniej kupujemy, posiadamy, tym mniej produkujemy śmieci. Ten ostatni argument, zaleta zarazem jest dobrem wspólnym całej ludzkości zamieszkującej Ziemię. Z tym Cię zostawię.Zobacz też kolejne narzędzie, które pomoże Ci w drodze do oczyszczenia.  Przeczytaj o sztuce odpuszczania.
Facebook

Ostatnie wpisy

Wojciech Oleszko

Witaj, mam na imię Wojtek i z przyjemnością zabiorę Cię do Świata pełnego kreacji, gdzie marzenia stają się celami, a cele rzeczywistością. Na łamach portalu Nasza Nowa Opowieść, poznasz mój punkt widzenia na to, co nazywamy Życiem. Pokazuję tutaj metody i techniki, perspektywę, która ulepsza moje życie codziennie. To, co dobrze działa na mnie, może zadziałać również na Ciebie.

Uwielbiam tworzyć historie. Opowieści tworzę z słów, które przelewam na papier zarówno tradycyjny, jak i elektroniczny. Jeżeli tylko lubisz historyjki, gawędy różnej treści, zdeterminowane przez magię, różne wymiary ludzkiej egzystencji i nie tylko, to zapraszam do czytania. 

Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron Internetowych, Copywritingiem i szeroko pojętym marketingiem internetowym, stało się to moją pasją i sposobem na życie. W związku z tym zapraszam również na portal PROSM, który mam przyjemność prowadzić.