Metoda pierwszego kroku 100% skutecznośći

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”

Jennifer Wejner

Mały krok, wielka zmiana

rozwój , zmiana , przekonania , nawyk, krokW świecie rozwoju osobistego przyjęło się mówić, że trzeba wykonać pierwszy krok, nie znając dalszej części drogi. Należy mieć oczywiście wizję celu, do którego dążymy i musimy być świadomi, że jeśli nie wykonamy pierwszego kroku, będziemy stali w miejscu. 

Często ten pierwszy krok jest najtrudniejszy, bo wymaga wstania z kanapy i przełamania wypracowanego (często przez lata) nawyku przerzucania kanałów w telewizorze albo czegoś jeszcze innego co akurat pasuje do Ciebie bardziej. 

Jeśli już zastanowiłeś się, co pragniesz osiągnąć, przyszedł czas na działanie. Wiesz pewnie, że nawyki należy pielęgnować. Wykonując codziennie nawet przez krótką chwilę pożądaną czynność, utrwalasz w sobie nawyk. Jasne jest, że niektóre cele mogą być bardziej skomplikowane więc do zrealizowania ich potrzeba co najmniej kilku pierwszych kroków, ale zawsze zaczynamy od tego jednego. 

Spokój nas uratuje

Pierwszy krok powinien być spokojny. Nie może być nad zbyt drastyczny, wymagający, ponieważ nie będziemy w stanie go utrzymywać przez kolejne dni. Jak wiesz codzienne powtarzanie czynności, utrwali ją w Tobie do pełnej automatyzacji.

Wytłumaczę to na przykładzie celu dotyczącego zmiany sylwetki. Załóżmy, że borykamy się z lekką nadwagą, sport nie towarzyszy nam w życiu codziennym, wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji nie pójdziemy biegać maratonu za pierwszym razem, nie zrobimy również wyczerpującego godzinnego treningu cardio albo nie będziemy wyciskać na klatkę swojej wagi. Byłoby trudne utrzymanie nadzbyt wymagającego nawyku regularnie na samym początku drogi do fit sylwetki. Szybko moglibyśmy się zniechęcić. Poza tym mogłoby się to okazać niebezpieczne dla zdrowia. To, co wymieniłem, może być celem lub celem pośrednim. 

Wracając do sedna, realnym pierwszym krokiem będzie, wyjście na marszobieg na kilka minut dziennie, lekki 10-minutowy trening cardio (dla początkujących) lub inna aktywność umiarkowana i nie zbyt długa. Nie można się na początku zniechęcić. Z czasem gdy zdrowy styl życia utrzymasz przez kilka dni, poczujesz potrzebę zwiększenia jednostek treningowych i przede wszystkim poczujesz oraz zobaczysz pierwsze efekty. Będziesz chciał i zarazem mógł więcej.

Zmianę dopasuj do siebie

Podobnie działa to z każdą przestrzenią życia. Jeśli chcesz zarabiać dodatkowe pieniądze, musisz wykonać pierwszy krok. Zacząć się czegoś uczyć, nauczyć się, później będziesz czerpać korzyści z tej nauki. Możesz się uczyć wielu rzeczy, w dobie spopularyzowanej informacji praktycznie wszystkiego. Najważniejszy jest pierwszy krok i systematyczne podążanie drogą nawet 5 minut codziennie. Z czasem sam poczujesz potrzebę zwiększenia intensywności wykonywanych czynności (szczególnie wtedy gdy będą Cię interesowały), staną się też łatwiejsze.

Kolejnym przykładem, który można mnożyć w nieskończoność, jest utrzymywanie porządku w domu. Zrób pierwszy krok, zacznij odkładać rzeczy na swoje miejsce, utrzymuj nawyk pierwszego kroku kolejno przez następne dni i zobaczysz, że w pewnym momencie będzie to naturalne i łatwe. Zaczniesz dokładać kolejne nawyki utrzymujące harmonie w Twoim otoczeniu.

Pamiętaj jeszcze o jednym. Jak zaczynasz wprowadzać nowe nawyki i nie masz żelaznej siły woli (tak jak ja nie mam), inspiruję na podstawie swoich doświadczeń. Pamiętaj, żeby wprowadzać nawyki pojedynczo. Łatwiej będzie przez następne dni do utrwalenia, robić jedną czynność przez 5 – 10 minut niż kilka na raz. Istnieje wtedy dużo większa szansa na całościowe powodzenie. Z czasem będzie można dokładać kolejne. Myślę, że sam najlepiej będziesz wiedział kiedy.

Wizja lepszego 

Nie musisz widzieć całej drogi od razu. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok i zaczniesz utrzymywać tempo. Jeżeli rezonujesz z czynnością, na której Ci zależy, wyjdzie to naturalnie i będziesz miał ochotę na więcej. Pamiętaj, jeśli pierwszy krok nie będzie z początku wygodny i naturalny, niech, chociaż będzie prosty i nie nad zbyt wymagający. Jeśli pomimo przeciwności utrzymasz go, zacznie dziać się magia, będziesz szedł coraz szybciej i dalej. Pamiętaj również, że kiedy upadniesz, trzeba wstać i iść dalej. Jak nie wyjdzie od razu, podnieś się i zrób pierwszy krok znowu. Do skutku.  Życzę Ci niezłomności w dążeniu do pożądanego efektu i odkrycia magii z tym związanej.

 

Facebook

Ostatnie wpisy

Wojciech Oleszko

Witaj, mam na imię Wojtek i z przyjemnością zabiorę Cię do Świata pełnego kreacji, gdzie marzenia stają się celami, a cele rzeczywistością. Na łamach portalu Nasza Nowa Opowieść, poznasz mój punkt widzenia na to, co nazywamy Życiem. Pokazuję tutaj metody i techniki, perspektywę, która ulepsza moje życie codziennie. To, co dobrze działa na mnie, może zadziałać również na Ciebie.

Uwielbiam tworzyć historie. Opowieści tworzę z słów, które przelewam na papier zarówno tradycyjny, jak i elektroniczny. Jeżeli tylko lubisz historyjki, gawędy różnej treści, zdeterminowane przez magię, różne wymiary ludzkiej egzystencji i nie tylko, to zapraszam do czytania. 

Zawodowo zajmuję się tworzeniem stron Internetowych, Copywritingiem i szeroko pojętym marketingiem internetowym, stało się to moją pasją i sposobem na życie. W związku z tym zapraszam również na portal PROSM, który mam przyjemność prowadzić.